Розрахунок пальово-гвинтового фундаменту
У пальово-гвинтовому фундаменті в якості несучих елементів використовуються металеві гвинтові палі різного діаметру і довжини. Для того, щоб зробити розрахунок пальово-гвинтового фундаменту фахівці використовують складні розрахунки в яких враховують всі навантаження, які діють на такий фундамент і несучу здатність грунтів на ділянці будівництва. Але, можна зробити й спрощений розрахунок, який заснований на досвіді пристрою фундаментів такого типу.
Вибір оптимального діаметра гвинтових паль
Гвинтові палі, які використовуються для пристрою фундаменту під будинок і господарські будівлі можуть бути діаметром 57, 76, 89 і 108 мм. Діаметр паль підбирають залежно від того фундамент під яку будівлю або споруду збираються влаштовувати і його ваги:
- - гвинтові палі діаметром 57 мм, найчастіше, використовуються для заборів c невеликою вагою, наприклад з сітки;
- - палі діаметром 76 мм c несучою здатністю до 3000 кг, зазвичай вибирають, для легких господарських споруд або огорож середньої тяжкості (дерев'яних або з профлиста);
- - палі діаметром 89 мм і несучою здатністю 3000-5000 кг, як правило, застосовують для пристрою фундаментів під легкі одноповерхові будинки (каркасні, щитові), різні прибудови та господарські будівлі, а також для важких парканів;
- - палі діаметром 108 мм з несучою здатністю 5000-7000 кг використовують для улаштування фундаментів під одно - та двоповерхові будинки c невеликою вагою (каркасні, з бруса, колоди, пінобетону або газобетону).
Розрахунок довжини гвинтових паль
Одним з важливих моментів розрахунку пальово-гвинтового фундаменту є правильне визначення довжини паль. Тому, що в разі недостатньої довжини можливе просідання будинку або інших споруд під власною вагою в процесі їх експлуатації.
Довжину паль необхідно вибирати в залежності від двох факторів: щільності ґрунту і перепаду висотних відміток на ділянці майбутнього будівництва.
Щільність грунту
Для того, щоб достовірно знати характеристики ґрунту на ділянці, краще всього використовувати дані геологічних досліджень. Якщо ж на ділянці не проводилися геологічні дослідження характеристик ґрунтів, то можна використовувати спрощений спосіб визначення його щільності. C допомогою лопати викопати невеликий шурф, глибиною 0,5-1 м в найнижчій позначці ділянки.
Якщо під ґрунтовим шаром залягають щільні породи, такі як щільна глина чи пісок, то в цьому випадку доцільно вибрати гвинтові палі довжиною 2,5 м. Якщо ж під верхнім шаром знаходяться породи низької щільності: торф, пливун або грунтові води то необхідно c допомогою садового бура поглибити шурф до рівня залягання щільних порід і по довжині бура розрахувати необхідну довжину паль.
Перепад висот на ділянці
Для вибору довжини паль, крім обліку платності грунту, необхідно також врахувати перепад висот на ділянці. Якщо на ділянці є перепад висот, то якщо по щільності порід обрані палі довжиною від 2,5 м, то вони підійдуть для самого верхнього ряду. Палі ж, які будуть розташовані в більш низьких місцях повинні бути довшими на різниця висотних відміток точок в яких вони будуть встановлені. Різниця висот можна визначити з допомогою нівеліра або водяного рівня, виска і рулетки.
Бажано, при перепаді висот більше 0,5 м, до кожної отриманої довжині палі додати 0,5 м, тому, що часто на практиці трапляється, що при встановленні паль в низьких місцях не вистачає 10-20 см їх висоти.
Спрощений розрахунок необхідної кількості паль
Необхідну кількість паль залежить від розмірів і ваги будови, яке буде утримуватися пальових фундаментів. У середньому відстані між палями можуть бути наступними:
- - для дерев'яних будинків, каркасних, каркасно-щитових, з бруса або колод) - відстань повинна бути не більше 3 м;
- - для будинків з газобетону, пінобетон, піно - або шлакоблоків - не більше 2 м;
- - для легких огорож - 3 - 3,5;
- - не більше 3 м (при наявності великий вітрового навантаження - не більше 2,5 м).
Для того, щоб підрахувати необхідну кількість паль для пристрою фундаменту під будинок слід:
- Взяти або скласти план (схему) майбутнього фундаменту або першого поверху будинку;
- Спочатку необхідно розташувати палі по всіх кутах будівлі;
- Після цього необхідно розташувати палі в місцях стиків зовнішніх і внутрішніх стін (несучих перегородок);
- Між вже розташованими палями необхідно відзначити положення паль під зовнішніми та внутрішніми стінами з таким розрахунком, щоб відстань між ними було не більше, яке визначене раніше, в залежності від виду і ваги будинку;
- Інше внутрішнє простір необхідно заповнити палями так, щоб між найближчими палями була відстань не більше розрахункового (2 або 3 м);
- У місці майбутнього розташування печі або каміна повинно бути передбачено не менше двох паль (в залежності від розмірів опалювального приладу);
- Якщо в будинку будуть тераса, ганок, прибудова необхідно позначити місця установки паль за тим же принципом;
- Тепер, коли місця розташування всіх паль позначені, залишається підрахувати їх загальну кількість.
Розрахунок пальового ростверку фундаменту
Пальовий фундамент може складатися з одних паль і тоді нижня обв'язка будівлі укладається безпосередньо по палям, а може включати в себе ростверк.
Ростверк – горизонтальна залізобетонна фундаментна балка або плита, яку споруджують для рівномірного розподілу навантаження від ваги будинку на всі палі. Тому пальово-ростверковые фундаменти споруджують як при будівництві будинків з газобетону або пінобетону, так і дерев'яних. Стрічкові ростверки можуть бути збірними у вигляді монолітної стрічки. Ті й інші повинні виготовлятися з бетону марки не нижче 150.
Для того, щоб влаштувати ростверк по палі необхідно розрахувати необхідні розміри. Для цього існують спеціальні розрахунки, але в цій статті ми їх привадить не будемо. Рекомендовані ж мінімальні розміри стрічкового пальового ростверку фундаменту: висота – 30 см, ширина – 40 см.
Для забезпечення достатньої жорсткості ростверку його армують сталевою арматурою діаметром 10-12 мм в подовжньому і поперечному напрямку, пов'язуючи між собою за допомогою в'язального дроту у вигляді армопояса. Між арматурою і краєм ростверку має залишатися відстань не менше 2,5 см для повного покриття її бетоном і захисту від корозії.
Пару ростверку co палями може бути жорстким або свободноопирающимся. У першому випадку арматура ростверку зв'язується c випусками арматури паль, у другому - роствтерк вільно спирається на верхню підставу паль.
- Що таке гнучкі (спиральні) конвеєри.Розроблення, проєктування, виготовлення й обслуговування транспортувальних ліній на основі гнучких (спаратних) шнеків.Повна версія статті