Способи обв'язки гвинтових паль брусом.

Пальовий фундамент в багатьох випадках краще інших типів підстав, особливо у сфері малоповерхового будівництва, так як дозволяє значно заощадити на його зведенні. Етап обв'язки гвинтових паль брусом є обов'язковим і є одним з найбільш складних і відповідальних. Але перш ніж розглянути порядок його проведення, необхідно зрозуміти, навіщо цим потрібно займатися і наскільки важливо при цьому якість.
Що таке паля? Порожниста труба з высокомарочной сталі, яка має один конусоподібний кінець з привареними «лопатками». Після її вкручування в ґрунт над поверхнею підноситься тільки частину «стовбура», на якій знаходяться діаметрально висвердлені отвори (технологічні). Після закінчення монтажу паль і попереднього вирівнювання «верхівки» зрізаються. Як на них кріпити стіни будинку? Саме тому перед тим, як приступити до їх зведення, майстри займаються монтажем своєрідною «прошарку» між підставою і самою будовою.
Навіщо потрібна обв'язка?
Вона вирішує кілька завдань:
-
жорстко пов'язує всі встановлені палі в єдину конструкцію;
-
дозволяє здійснити більш точне вирівнювання їх верхніх зрізів в одній площині (горизонтальної), так як в процесі вкручування опор технологічних помилок уникнути важко, особливо якщо робота виконується самостійно;
-
рівномірно розподіляє по периметру всю навантаження на фундамент;
-
частково захищає стіни від впливу грунту.
Для обв'язки застосовуються різні способи (наприклад, спорудження ростверку – одна з її різновидів) і матеріали – колода, швелер (показано на малюнку).
Але все-таки кращим варіантом є обв'язка не просто деревиною, а брусом, так як він має прямокутний перетин, що дещо спрощує роботу з його монтажу (у тому числі, і кріплення нижнього ряду стін).
Одинарна обв'язка
Найефективнішим способом є комбінований, при якому поєднуються 2 методики – фіксація саморізами (анкерами) + хомутами (куточками, пластинами).
Установка оголовків
Такі елементи кріпляться на верхівках» всіх паль. Як правило, це металеві пластини, які приварюються на кінцях опор.
Ho у разі обв'язки брусом, враховуючи його суворі розміри, доцільно встановити фланці (буква «П» в перевернутому вигляді). Відстань між «ногами літери» залежить від параметрів заготовок, так як вони будуть укладатися між ними (мінімальний переріз бруса для обв'язки – 150 мм). Природно, що отвори під елементи кріплення готуються заздалегідь.
Укладання та фіксація бруса
Перше, що необхідно зробити – прокласти всі фланці гідроізоляційним матеріалом (найдешевший – руберойд). Як варіант – бітум + плівка п/е Завдання – деревина не повинна стикатися з металом. Хоча б тому, що на ньому в процесі експлуатації буде конденсувати волога і поступово усмоктуватися в брус.
Робота завжди починається з кутів. Перші 2 суміжних бруса попередньо стикуються, вирівнюються, після чого перевіряється відповідність з'єднання 90º (за допомогою косинця). Після додаткової підгонки заготовки скріплюються метизами. Саморізи значно краще, ніж цвяхи, так як при необхідності провести ремонт їх простіше видалити. По інших кутках – аналогічно. Укладання бруса по сторонам труднощів не представляє, враховуючи, що всі вироби мають однакову (каліброване) довжину. Їх з'єднання, з точки зору ремонтопридатності, бажано робити «встик». Між собою вони скріплюються металевими пластинами і скобами (можливі варіанти показані на малюнку).
Всередині периметра методика мало чим відрізняється від вищевикладеної (приклад – на малюнку).
Всі стики, щоб уникнути появи «містків холоду», необхідно утеплити (для цього доцільно використовувати джутову стрічку).
Обробка обв'язки
Як правило, брус покривається бітумною мастикою, поверх якого накладається матеріал гідроізоляції. Після цього можна приступати до наступного етапу будівництва.
Особливість подвійний обв'язки
Вона вважається більш надійною і ремонтопригодной.
Технологія принципово не відрізняється, але є кілька нюансів:
-
для 1-го рівня» береться брус 200 мм;
-
для другого – перерізом 100 х 150; при цьому укладання 2-го ряду ведеться установкою заготовок «на попа» (меншою стороною);
-
у 2-му рівні не робляться запили під лаги;
-
місця стиків дощок по рядах повинні бути рознесені.
Корисні поради
-
Для обв'язки рекомендується брус з деревини хвойних порід. Кращий варіант – модрина. Так як матеріал буде розташовуватися безпосередньо над землею, то на нього буде інтенсивно впливати волога. Її вплив знижують різні просочувальні склади, але і вони мають термін дії. Особливість же модрини в тому, що це дерево при намоканні стає тільки міцніше.
-
Після закінчення зварювальних робіт усі місця, що піддавалися температурного впливу, доцільно обробити антикорозійним складом. Справа в тому, що палі мають захисне покриття, яке зварюванням пошкоджується.
-
Для більш точного вирівнювання бруса по горизонталі в місці його укладання на фланець або підкладається клин, або робиться невеликий випив.
-
При відсутності ростверку можна додатково підсилити фундамент «укосинами» з металу.
Зустрічаються рекомендації, як виготовити для обв'язки «склейку» (зразок бруса) з дощок. І наводиться аргумент – вийде дешевше. Як би майстерно не був написаний текст, які б переваги такої методики не наводилися – робити цього не варто. Можливо, «саморобки» і знадобляться де-небудь в іншому місці, але якщо справа стосується фундаменту, то краще не експериментувати – будь-яка переробка вийде набагато дорожче.
- Що таке гнучкі (спиральні) конвеєри.Розроблення, проєктування, виготовлення й обслуговування транспортувальних ліній на основі гнучких (спаратних) шнеків.Повна версія статті